GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA
GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA
Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
- całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1631, 1243 i 1674);
- niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
- całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
- zaliczeniu do I grupy inwalidów;
- zaliczeniu do II grupy inwalidów.
Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika przysługuje również osobie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, której przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy złożony do organu gminy najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów, tj. do 09 maja 2025 r. (akt pełnomocnictwa odrębnie na pierwsze oraz na ponowne głosowanie jeżeli będzie przeprowadzane) do 23 maja 2025 r. (akt pełnomocnictwa tylko na tzw. II turę).
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie w Wydziale Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich pok. 1 lub 4. Urząd może przyjąć i zarejestrować twój wniosek w systemie dopiero od 44 dnia przed dniem wyborów, tj od 4 kwietnia 2025 r.
Do wniosku należy dołączyć:
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, tylko w przypadku, gdy wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.
UWAGA:
- Pełnomocnictwo do głosowania, co do zasady, można przyjąć tylko od jednej osoby. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeśli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
- Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mąż zaufania, obserwator społeczny jak również osoba kandydująca w danych wyborach.
- Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania poprzez złożenie stosowanego oświadczenia w urzędzie w którym sporządzono akt pełnomocnictwa najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów lub przez doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania w godzinach od 700 do 2100, pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.
- Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że jego pełnomocnik wcześniej nie oddał głosu. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
- Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich.
- Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego.