Zgłoszenia zewnętrzne
Procedura zgłoszenia zewnętrznego
zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów
- Jeśli masz wiedzę, że doszło naruszenia prawa możesz przekazać zgłoszenie do organu publicznego jakim jest Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino następującymi sposobami, które gwarantują zachowanie poufności przekazanych informacji:
- za pośrednictwem operatora pocztowego na adres urzędu wskazany na stronie internetowej www.bip.gryfino.pl;
- poprzez fizyczne dostarczenie pisma do Biura Obsługi Interesantów urzędu;
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na adres elektroniczny zgloszenia@gryfino.pl, z zaznaczeniem w temacie wiadomości, że dotyczy zgłoszenia zewnętrznego;
- telefonicznie pod nr telefonu 914162011 (nienagrywana linia telefoniczna), które następnie jest dokumentowane w formie protokołu rozmowy, odtwarzającego dokładny jej przebieg, sporządzony przez osobę uczestniczącą w rozmowie. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu rozmowy przez jego podpisanie;
- bezpośrednio w siedzibie urzędu - gdy zgłaszający wystąpi z wnioskiem o zorganizowanie bezpośredniego spotkania, w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku. W takim przypadku za zgodą sygnalisty zgłoszenie jest dokumentowane w formie protokołu spotkania, odtwarzającego jego dokładny przebieg, przygotowanego przez urząd. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu spotkania przez jego podpisanie.
Zachęcamy, aby w przypadku pisemnego przekazania zgłoszenia skorzystać z formularza zgłoszenia naruszenia prawa.
Pamiętaj, że możesz też skorzystać z procedury zgłoszenia wewnętrznego w podmiocie prawnym w przypadku, gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej tego podmiotu prawnego i nie zachodzi wg. ciebie ryzyko działań odwetowych.
- Zgłoszenia anonimowe będą pozostawione bez rozpoznania.
- Jeśli chcesz skorzystać ochrony sygnalisty musisz spełnić poniższe przesłanki:
- jesteś osobą fizyczną,
- zgłoszenie dotyczy naruszenia prawa, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów,
- informację o naruszeniu prawa uzyskano w kontekście związanym z pracą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów.
- Przepisów o objęciu ochroną sygnalistów nie stosuje się do spraw, o których mowa w art. 5 ustawy o ochronie sygnalistów, w szczególności w zakresie przepisów:
- o ochronie informacji niejawnych,
- tajemnicy zawodów medycznych i prawniczych,
- tajemnicy postępowania karnego.
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa (art. 6 ustawy o ochronie sygnalistów).
- Zgłoszone przez sygnalistę naruszenie przepisów prawa będzie poddane wnikliwej i bezstronnej analizie z zachowaniem poufności. Tryb postępowania jest następujący:
- potwierdzenie wpływu zgłoszenia, jeśli sygnalista wskazał dane kontaktowe,
- wstępna weryfikacja zgłoszenia,
- podjęcie działań następczych i wszczęcie postępowania wyjaśniającego w zakresie właściwości Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, jeśli zgłoszenie jest zakwalifikowane jako podlegające pod przepisy ustawy o ochronie sygnalistów,
- kontakt z sygnalistą - jeśli występuje konieczności uzupełnienia informacji od niego,
- informacja zwrotna do sygnalisty o wyniku postępowania ze wskazaniem planowanych lub podjętych działań naprawczych.
Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino rozpatruje zgłoszenia zewnętrzne w ramach swoich kompetencji jako organu publicznego w zakresie określonym w art. 3 ustawy o ochronie sygnalistów.
- Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino przekaże informację zwrotną do sygnalisty na otrzymany w zgłoszeniu w danych kontaktowych adres do korespondencji. Informacja zostanie przekazana w terminie do 3 miesięcy od daty potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. W przypadku konieczności dalszego działania ze strony Gminy Gryfino pełna informacja zostanie przekazana sygnaliście w terminie do 6 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia, o czym zostanie poinformowany. W informacji znajduje się stwierdzenie wystąpienie lub brak naruszenia prawa oraz informacja o środkach, które zostały lub zostaną zastosowane w reakcji na stwierdzone naruszenie prawa. Wskazuje się również przyczyny podjęcia danego działania.
- Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino przekazuje zgłoszenie zewnętrzne niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia dokonania zgłoszenia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w terminie 30 dni, do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych - w przypadku gdy zgłoszenie dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie nienależącej do zakresu działania Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino - oraz informuje o tym sygnalistę.
- Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino dokłada wszelkich starań celem zachowania poufności i zapewnia, że:
- tylko i wyłącznie pracownicy upoważnieni mają dostęp do pełnej treści zgłoszenia sygnalisty,
- dostęp do informacji zawartych w zgłoszeniu jest ograniczony, a dane dotyczące sygnalisty są przechowywane w zabezpieczonym miejscu, do którego dostęp mają wyłącznie osoby upoważnione,
- możliwość kontaktu z sygnalistą ma jedynie pracownik upoważniony do przyjmowania zgłoszeń naruszenia prawa.
- Dane osobowe sygnalistów Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino przetwarza w oparciu o wymagania ustawowe zawarte w klauzulach informacyjnych, które stanowi załącznik nr 2 i załącznik nr 3 do procedury dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do organu publicznego jakim jest Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.
- Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino po otrzymaniu zgłoszenia podejmuje działania następcze w celu oceny prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz w celu przeciwdziałania naruszeniu prawa będącemu przedmiotem zgłoszenia.
Takimi działaniami mogą być:
- postępowanie wyjaśniające,
- wniesienie oskarżenia,
- działania podejmowane w celu odzyskania środków finansowych lub zamknięcie postępowania.
Czynności podjęte na skutek zgłoszenia sygnalisty zmierzają do zapobieżenia lub usunięcia skutków naruszenia prawa oraz dokonania adekwatnych działań naprawczych.
- Ochrona prawna dla sygnalistów
- Sygnalistom przysługuje ochrona prawna przed stosowaniem wobec nich działań odwetowych zgodnie z Rozdziałem 2 ustawy o ochronie sygnalistów. Takim środkiem ochrony prawnej jest m.in.: wystąpienie z roszczeniem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za dopuszczenie się zastosowania działań odwetowych.
- Dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej lub odpowiedzialności za szkodę z tytułu naruszenia praw innych osób lub obowiązków określonych w przepisach prawa, w szczególności w przedmiocie zniesławienia, naruszenia dóbr osobistych, praw autorskich, ochrony danych osobowych oraz obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem art. 5, pod warunkiem że sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że zgłoszenie lub ujawnienie publiczne jest niezbędne do ujawnienia naruszenia prawa zgodnie z ustawą.
- W przypadku wszczęcia postępowania prawnego dotyczącego odpowiedzialności, o której mowa w ust. 1, sygnalista może wystąpić o umorzenie takiego postępowania.
- Uzyskanie informacji będących przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub dostęp do takich informacji nie mogą stanowić podstawy odpowiedzialności, pod warunkiem że takie uzyskanie lub taki dostęp nie stanowią czynu zabronionego.
- Sygnalista powinien mieć na uwadze, że może ponieść określone prawnie sankcje za dokonanie bezpodstawnego zgłoszenia, tj. jeżeli świadomie i celowo dokonuje zgłoszenia naruszenia prawa, które w rzeczywistości nie miało miejsca (art. 57 ustawy o ochronie sygnalistów).
- W razie jakichkolwiek pytań możesz zadzwonić do upoważnionego do przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych pracownika Kontroli Wewnętrznej. Nr telefonu 91 416 20 11 w. 450.
- Zgłoszenia zewnętrznego można też dokonać do:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
00-090 Warszawa
biurorzecznika@brpo.gov.pl
tel. (22) 55 17 700
ZARZĄDZENIE Nr 120.4.2025 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO z dnia 15 stycznia 2025 r.
w sprawie ustalenia procedury dokonywania zgłoszeń zewnętrznych dotyczących naruszeń prawa i podejmowania działań następczych należących do właściwości Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino oraz zmiany Zarządzenia Nr 120.58.2024 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie ustalenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie